Noutati

LUDUŞENII BIRO AMANDA ŞI LEONARD, VICECAMPIONI NAȚIONALI LA ALERGARE MONTANĂ DISTANȚĂ SCURTĂ, LA ATLETISM

Duminică, 28.04.2024, municipiul Câmpulung Moldovenesc a găzduit Campionatul Național de Alergare montană-distanță scurtă etapă finală.

Competiția a fost organizată de Federația Română de Atletism prin doamna președinte Stanciu Anișoara, în colaborare cu CSM RARĂUL și cu sprijinul Primăriei Municipului Câmpulung Moldovenesc.

Această competiție a aliniat la start un număr impresionant de sportivi (circa 350 de participanți),care au alergat pe un traseu cu dificultate ridicată, iar cei mai buni au devenit campioni naționali și medaliați.

Biro Amanda Szilvia, elevă a Liceului Tehnologic Nr. 1 din Luduș, sportivă legitimată la LPS Tg. Mureș și pregătită de antrenorul Albert Levente, a cucerit duminică, 28 aprilie, locul 2 și astfel a devenit Vicecampioana Națională în proba de Alergare Montană Distanță Scurtă, la Juniori 1 (U20). Eleva antrenorului Albert Levente, și-a reconfirmat forma bună pe care a arătat-o și la începutul anului.

Biro Leonard Barna este student la Cluj Napoca la Facultatea de Inginerie Industrială, Robotică și Managementul Producției Specializare – Tehnologia Construcțiilor de Mașini, sportiv legitimat la CSM CLUJ NAPOCA si pregătit de Dascăl Cristina si Dascăl Sergiu, a cucerit două medalii, locul 2 la individual la categoria tineret (U23), și locul 3 cu echipa CSM Cluj-Napoca la categoria seniori.

De asemenea Biro Leonard Barna a participat cu o săptămână înainte la Campionatul Național de Semimaraton care s-a desfășurat la București în data de 21.04.2024 unde a obținut locul 2 la categoria tineret (U23) individual și unde și-a apărat titlul obținut de anul trecut cu timpul de 1:12:03 (PB), și îmbunătățindu-și recordul personal cu 1 minut.

Felicitări și mult succes pe mai departe în viitoarele competiții.