Noutati

“Trofeul Ella Kovacs” 2015, la Luduş!

Ella Kovacs, multiplă campioană în probele de alergări, atletă care a triumfat în Europa şi în lume, a revenit, la fel ca în anii trecuţi, în oraşul în care şi-a început prestigioasa carieră sportivă.

12105774_902752743142515_6134505116462355855_n

La ediţia a XI-a a Trofeului „Ella Kovacs” la cros au participat aproape două sute de sportivi, componenţi ai opt cluburi afiliate la Federaţia Română de Atletism, echipe venite din oraşe transilvănene cu tradiţie în acest sport şi elevi de la zece şcoli din oraş şi din judeţ.

12115887_902750729809383_3634934207349999896_n

Alături de organizatori, profesori de sport sau colegi ai Ellei, a fost prezent şi primarul luduşean Cristian Moldovan.

12115526_902751253142664_9024573137122011892_n

Competiţia a fost organizată de Atletic Club Sportin Luduş cu sprijinul Primăriei, al Consiliului Judeţean Mureş şi al Direcţiei pentru sport din judeţ.

11249912_902751256475997_3266435530527942742_n

Probele şi categoriile de participare au fost:
Cursa I – 800 m copile III şi copii III
Cursa II – 1500 m copile I şi copile lI
Cursa III – 1500 m copii I şi copii ÎI
Cursa IV – 3000 m junioare şi juniori III, II şi I.

12079474_902751879809268_7326059557895519939_n

S-a acordat “Trofeul Ella Kovacs”, premii în bani, diplome şi medalii pentru fiecare câştigător în parte al cursei la care a concurat, premii, medalii şi diplome pentru locurile 2 şi 3 precum şi diplome pentru locurile 4 – 6.

12096009_902751976475925_3437965360521733820_n

Organizatorii au considerat că a fost cel mai bun prilej de încurajare a sportivilor luduşeni şi de promovare a sportului în oraşul Luduş.

12088130_902751736475949_1355980272299850102_n

Trofeul “ELLA KOVACS” s-a desfăşurat pe străzile din vecinătatea Sălii de Sport a oraşului Luduş şi pe pista de alergare din Piaţa Centrală, cu startul, sosirea şi festivitatea de premiere în faţa Sălii de Sport luduşene.

12115945_902751829809273_5707929129092683021_n

La festivitatea de premiere, Ella Kovacs a declarat: „Sunt fericită atunci când ajung la Luduş. Competiţia a fost foarte reuşită, felicitări organizatorilor”.