Noutati

România şi-a apărat trofeul la IRB Nations Cup la rugby, învingînd Italia A cu 26-13. Luduşeanul Horaţiu PUNGEA – jucător de bază în echipa “Stejarilor”!

HP 0

România a reuşit să câştige pentru al doilea an consecutiv titlul IRB Nations Cup, după ce a învins Italia A cu 26-13. Luduşeanul Horaţiu PUNGEA a făcut o figură frumoasă şi a primit alături de coechipierii săi, “Cupa IRB Nations”.

HP 5

“Stejarii” câştigaseră până azi partidele cu Rusia, 30-20, şi cu Argentina Jaguars, 30-8, la fel ca şi reprezentanta secundă a Italiei. Astfel, meciul direct avea să stabilească învingătoarea turneului.

HP 6

Italienii au condus cu 3-0, dar eseul lui Fercu, transformat de Vlaicu, a adus România în avantaj, 10-7. Pînă la pauză avea să fie 13-13, Vlaicu restabilind egalitatea, după ce Ambrosini propulsase oaspeţii în frunte cu două lovituri de pedeapsă.

HP 7

După pauză, “stejarii” au controlat categoric partida. Vlaicu a înscris din două lovituri de pedeapsă, iar Fercu a risipit orice emoţie pe final de meci cu un nou eseu.

HP 1

Lotul României: Pristaviţa, Rădoi, Horaţiu PUNGEA, Popirlan, Sirbe, Lucaci, Macovei, Carpo, Calafeteanu, Dimofte, Hihetah, Vlaicu, Gal, Ioniţă, Fercu, Căpăţână, Suciu, Lazar, Mitu, Surugiu, Dumitru şi Botezatu.

HP 2

HP 4

Următorul obiectiv al României este calificarea la Campionatul Mondial din 2014, iar pentru a evita play-off-ul trebuie să termine pe unul din primele două locuri în Cupa Europeană a Naţiunilor.