Noutati

ASA 2 câştigă Cupa României, faza pe judeţ desfăşurată la Luduş!

Faza a VI-a a Cupei României la fotbal, mai exact finala pe judeţ a revenit echipei ASA 2 Târgu-Mureş. Echipa antrenată de Csiki Zsolt şi Constantin Lungu a învins în ultimul act, disputat sâmbătă pe stadionul Mureşul din Luduş cu scorul de 2-1 formaţia ACS Miercurea Nirajului. Pentru ASA 2 au înscris Mihály Zoltán (min. 38) şi Emilian Gherman (min. 66), iar pentru ACS a egalat la 1 în minutul 54, din lovitură de la 11 metri Robert Oprea. Partida a avut ritm îndeosebi în partea a doua a primei reprize şi după pauză. În prima jumătate de oră ocaziile de poartă au lipsit aproape cu desăvârşire. Mai tinerii jucători care în urmă cu doar o săptămână ratau câştigarea Ligii IV au reuşit să puncteze la o fază care nu anunţa practic nimic periculos. O minge trimisă în careu a fost deviată cu capul de către Mihály şi aceasta a poposit în colţul porţii lui Strete, surprins de fază. Jocul s-a animat după deschiderea scorului şi echipa din Miercurea Nirajului a trecut în câteva rânduri pe lângă egalare. Cea mai importantă fază s-a consemnat în ultimul minut al reprizei, când şutul expediat de căpitanul Emil Deteşan care se îndrepta spre vinclu a fost trimis în corner de portarul echipei târgumureşene.

1888626_845588695525587_220959006458646765_n

Joc mai animat în partea a doua

În ciuda căldurii de la orele amiezii, jocul din repriza secundă a fost mult mai animat. După nici 10 minute de la reluare, portarul ASA, Bogdan Moga a comis singura eroare de pe parcursul partidei, fază din care a urmat golul egalării. Acesta a scăpat înainte de degajare o minge la marginea careului şi e prins-o din nou, astfel încât centralul localnic Gabriel Rotaru a dictat lovitură liberă indirectă din interiorul careului. A executat experimentatul Toth Sándor, dar a trimis în zid, după care la a doua încercare de a trimite spre poartă un fundaş a atins mingea cu mâna şi s-a dictat penalty. A transformat precis Deteşan şi jocul s-a încins şi mai mult la canicula jumătăţii lunii iunie. Rând pe rând, ambele echipe au trecut pe lângă gol, dar cei care au înscris au fost cei de la ASA, prin Gherman, care a trimis la colţul scurt în urma unei acţiuni colective. Până la final, roş albaştri şi-au mai creat câteva situaţii bune, dar experimentaţii jucători ai echipei din Miercurea Nirajului, la care au evoluat alături de primarul Toth Sándor, Peres Levente sau Darius Miclea, s-au aflat la un pas de a trimite jocul în prelungiri în minutul 85, când Peres nu a reuşit din 6 metri să devieze mingea care s-a scurs pe lângă bară. Spre final s-a resimţit totuşi lipsa pregătirii echipei de amatori din Miercurea Nirajului, care joacă mai degrabă din dragostea pentru fotbal. Ultimele minute au aparţinut câştigătoarei trofeului, dar aceştia au ratat desprinderea. Cea mai mare ocazie a irosit-o Marius Bălaş, care a primit singur în careu, dar a trimis imprecis.
Cele două formaţii au început jocul cu următoarele formule:
ASA 2: Moga- Ştefan, Gherman, Căliani, Imréh, Toto, Török, Moldovan T. (jucătorul finalei), Ghircă, Drăghici, Mihály. Au mai jucat R. Ardelean, Tamás şi Bălaş.
ACS: Strete- Oprea, Soţan, Bucur, Boitoş, B. Stoica, Toth S., Peres, Dragomir, Sos, Deteşan. Au mai evoluat Borbély, D. Miclea, V. Fărcaş.
În pauza meciului, conducerea AJF Mureş, prezentă la partidă a premiat echipele câştigătoare ale seriilor din eşaloanele patronate de forul judeţean, golgheterii acestora şi trofeul fair play, oferit echipei Mureşul Luduş.